Достапни линкови

Во Канада, промена на власта


Џастин Трудо со семејството

Либералната партија и нејзиниот лидер Џастин Трудо победија на парламентарните избори во Канада со што е ставен крај на десетгодишното владеење на Конзервативната партија на премиерот Стивен Харпер. Според неофицијалните резултати, Либералите освоиле 184, а Конзервативците 102 места во парламентот. Иако анкетите не предвидуваа ваква победа на Либералите кои во својата предизборна платформа најавија дека привремено ќе ја зголемат државната потрошувачка.

XS
SM
MD
LG