Достапни линкови

Арагчи-Нуклеарниот договор ќе се спроведе до 2016


Иранскиот нуклеарен преговарач Абас Аракчи

Иранскиот нуклеарен преговарач Абас Арагчи изјави дека очекува нуклеарниот договор меѓу неговата земја и шесте светски сили да биде спроведен до крајот на годината. Тој ја даде изјавата по разговорите со претставници на САД, Русија, Кина, Британија, Фрнација и Германија во Виена. Според договорот, санкциите врз Иран ќе бидат повлечени откако земјата ја скрати нејзината нуклеарна програма.

XS
SM
MD
LG