Достапни линкови

Талибанци се криеле во нападнатата болница во Кундуз


Болницата во авганистанскиот град Кундуз.

Авганистанското министерство за одбрана соопшти дека талибанци се криеле во болницата во Кундуз која беше нападната од страна на американските сили. Според министерството, талибанците и најверојатно пакистанските оперативци од владината тајна служба ја користеле болницата на Лекари без граници како безбедено место.

Најмалку 22 лица загинаа во американските воздушни напади на болницата на 3 октомври. Од Лекари без граници соопштија дека немало талибанци во болницата за време на нападите.

XS
SM
MD
LG