Достапни линкови

Еврокомесарот Јоханес Хан во Скопје


Јоханес Хан

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан на денешните разговори со лидерите на четирите најголеми партии во Македонија, како што е најавено во Брисел, ќе се обиде да ги спречи натамошните компликации во спроведувањето на договорот од Пржино за надминување на политичката криза во земјата. Се очекува да се разговора и за расчистување на проблемите кои настанаа околу именувањето на тимот на специјалниот обвинител како и гаранциите дека работата на ова институција нема да биде опструирана во иднина. Хан ќе инсистира и на почитување на роковите за измените во изборниот законик како и именувањата на новите министри и заменици министри во владата.

XS
SM
MD
LG