Достапни линкови

Парламентарни избори во Египет


Архивска фотографија.

Жителите на Египет денеска гласаат на првите парламентарни избори во земјата по воениот удар во кој беше соборен претседателот Мохамед Морси во 2013 година. Гласањето ќе се одвива во две фази. Втората ќе се одржи на почетокот на декември. Претседателот Абдел Фатех ал-Сиси во синоќешното телевизиско обраќање ги повика Египќаните да гласаат.

XS
SM
MD
LG