Достапни линкови

Путин ги пофали руските напори во борбата против тероризмот


Рускиот претседател Владимитр Путин изјави дека Москва направила напредок во градењето на широка коалиција во борбата против исламскиот екстремизам и тероризим во Сирија и на други места. Зборувајќи денеска на прес-конференција во Казахстан, Путин рече дека Русија воспоставила контакт со Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Јордан и со Израел за да разговараат за борбата против тероризмот. Тој исто така ги повика сите земји да се „вклучат во работата“ на информативниот центар во Багдад, кој е заеднички основан од Русија, Сирија, Ирак и Иран. Рускиот претседател ја пофали ефективноста на руските воздушни напади против групата на Исламската држава во Сирија. САД и други земји велат дека руските воени акции во Сирија се во насока на зацврстување на владата на претседателот Башар ал-Асад со таргетирање на цели и групи кои се борат против него.

XS
SM
MD
LG