Достапни линкови

Иран обезбедува информации од нуклеарните објекти


Атомската агенција на Обединетите Нации денеска соопшти дека Техеран обезбедил информации за распоредот како дел од истрагата за наводните напори на Иран од минатото да развие нуклеарно оружје. Меѓународната атомска агенција соопшти дека во согласност со договорот постигнат во јули, шефот на Агенцијата Јукија Амано треба до 15 декември да обезбеди „конечна оценка“ од истрагата. Агенцијата ги разгледува нуклеарните објекти на Иран да се осигура дека нема атомски материјал. Техеран негира дека има тајна нуклеарна програма.

XS
SM
MD
LG