Достапни линкови

Сириската војска поддржана од Русија започнува офанзива во Хомс


Сириската армија ја започна долго планираната офанзива во провинцијата Хомс. Руските авиони ќе учествуваат во нападот на сириската армија врз позициите на бунтовниците во северен Хомс. Сириската опсерваторија за човекови права, која ја мониторира војната, соопшти дека во денешнитеруските воздуни напади погодила цели околу градот Тел-Биса и во Тир Мала, околу пет километри северно од градот кој е главно под контрола на владините сили. Опсерваторијата со седиште во Лондон информира дека сириските војници и борците на Хезболах од Либан се инволвирани во воената опоерација. Русија во последните денови ги засили воздушните напади.

XS
SM
MD
LG