Достапни линкови

Србија: Германија ги менува условите во преговорите


Србија ја обвини Германија дека се обидува да ги измени условите за преговорите за членството на Белград во Европската унија, на начин што ќе значи признавање на независноста на нивната поранешна покраина Косово. Претставникот од Берлин ги отфли обвинувањата кака „неосновани.“ Обвинувањата ја хранат атмосфера на политичката криза, а конзервативниот премиер Александар Вучиќ веќе гледа кон одржување на предвремени парламентарни избори.

XS
SM
MD
LG