Достапни линкови

Турција ги критикува САД за достава на оружје во Сирија


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу се пожали до амбасадорот на САД за извештаите за можната помош во оружје за курдските сили во Сирија, кои се поврзани со курдските бунтовници во Турција. Давутоглу денеска изјави дека постои ризик таквото оружје да падне во рацете на Курдската работничка партија ПКК и да биде користено против Турција. Локален курдски претставник изјави дека САД доставиле 120 тини оружје и муниција за курдската милиција во Сирија, која се бори против групата на Исламската држава. Армијата на САД не ја потврди доставата на оружјето и муницијата. Давутоглу додаде: „Турција не може да прифати било каква соработка со терористички организации кои објавиле војна против Турција.

XS
SM
MD
LG