Достапни линкови

Рохани: Иранците да очекуваат економски бум


Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека неговата земја ќе се соочи со нови услови откако ќе бидат повлечени меѓународните санкции во наредниве неколку месеци. Тој ова го рече неколку часови откако во иранскиот парламент беше одобрен договорот со светските сили за контроверзната иранска нуклеарна програма. „по повлекувањето на санкциите ние ќе се најдеме во атмосфера на конкурентност во светот. Уште сега по дваесет компании доаѓаат во Иран“, изјави тој.

XS
SM
MD
LG