Достапни линкови

Путин: ММФ заем за Украина за отплата на долгот кон Русија


Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин го повика Меѓународниот монетарен фонд да и позајми на Украина 3 милијарди долари за да може таа земја да го отплати долгот спрема Русија. „На таков начин сите ќе бидат среќни“, рече Путин за исплатата на долгот чиј краен рок истекува во декември годинава. Путин забележа дека Русија како членка на Меѓународниот монетарен фонд придонесува во фондовите за помош на Украина.

XS
SM
MD
LG