Достапни линкови

Во Истанбул забранa за одржување протести


Властите во Истанбул забраниле протести на синдикатите и граѓанските здруженија, кои ги загубија своите пријатели и колеги во најкрвавиот терористички напад во историјата на Турција. Забраната е со образложениое дека е „моментот е чувствителен“, како и дека предвидените маршрути на демонстрантите се оптоварени од секојдневниот сообраќај. Десетици луѓе денеска во Анкара се обиделе да стигнат до местото на нападот во кој загинаа 97 луѓе, но полицијата ги спречила. Неколкумина демонстранти се приведени.

XS
SM
MD
LG