Достапни линкови

ИД во фокусот на истрагата за нападите во Анкара


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека екстремистичката група на Исламската држава е во фокусот на истрагата за двојниот самоубиствен бомбашки напад што се случи на 10 октомври во главниот град Анкара загинаа најмалку 97 лица. Давутоглу рече дека истажителите се блиску до идентификување на еден од напаѓачите преку ДНК тест. Тој истакна дека нападот бил обид да се влијае на исходот на парламентарните избори на 1 ноември. Тој рече дека ќе бидат преземени неопходни чекори доколку се случат безбедноснио пропусти кои овозможиле да се случат нападите.

XS
SM
MD
LG