Достапни линкови

Во Грција спасени 1.624 мигранти


Во Грција во изминатите три дена спасени се вкупно 1.624 бегалци и економски мигранти, кои во земјата се обиделе да влезат со десетина чамци, соопштија денеска грчките власти. Грчката крајбрежна стража соопшти дека бегалците биле спасени од море во 47 одделни инциденти во близина на островите Лезбос, Кос, Хиос, Самос, Лерос, Агантониси и Фармакониси.

XS
SM
MD
LG