Достапни линкови

Во Пожаране и Крушево најмногу дожд


Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврна во Пожаране и Крушево.Според мерењата на УХРМ, во Пожаране се наврнати 100 литри на метар квадратен, во Крушево 99, а следат Охрид со 90, Претор со 87, Тетово со 82, Прилеп 78, Гевгелија 77,и Скопје со 71, литри на метар квадратен.

Инаку,денеска на магистралниот пат А-3 од Македонска Каменица до Делчево поради поројни дождови има одрони на карпи на двете коловозни ленти и сообраќајот се одива отежнато. Обилните врнежи направија прекин на сообраќајот на локалниот пат од село Ропаљце до село Никуштак, Скопско.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози.

XS
SM
MD
LG