Достапни линкови

Групата на ИД одговорна за нападите во Јемен


Групата на Исламската држава презема одговорност за серија смртоносни напади на јеменската влада во Аден и врз трупите на заливските земји. Денеска се случија серија експлозии во пристанишнит град Аден. Една врз хотел кој го користел јеменскио премиер, кога наводно загинале 15 војници од коалицијата предводена од Саудиска Арабија. Групарта на ИД преку соопштение тврди дека извршие четири самоубиствени напади, корестејќи автомобили со експлозив. Провладините сили и коалицијата предводена од Саудиска Арабија во јули ги отстранија Хути бунтовниците од Аден, овозможувајќи претседателот Абд Рабу Мансур Хади и неговата влада да се вратат од бегство.

XS
SM
MD
LG