Достапни линкови

Во БиХ осудени четири лица за поврзаност со ИД


Судот во Босна и Хецеговина одреди затворска казна за четири луѓе, поради обид да се приклучат на екстремистичката група на Исламската држава во Сирија. Првиот е осуден на три и пол години затвор, вториот на 18 месеци, а останатите двајца на една година затворска казна. Четворицата беа уапсени во февруари, откако првите двајца им помагале на вторите да купат авионски карти, и им давале информации и контакти за нивниот пат кон Сирија, преку Турција.

XS
SM
MD
LG