Достапни линкови

Столтенберг: НАТО ја поддржува Турција


Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по денешната средба со шефот на турската дипломатија Феридун Синирлиоглу изјави дека Алијансата силно ја поддржува Турција и го осуди саботното нарушување на турскиот воздушен простор од страна на руски воен авион. Столтенберг ја повика Русија да го почитува воздушниот простор на НАТО и да избегнува тензии со Северноатлантската алијанса. Претходно, Турција испрати протестна нота до руското Министерство за надворешни работи и ја предпреди Москва дека „ќе ка смета за одговорна за секој непосакуван инцидент, кој може да се случи“ при нови нарушувања на воздушниот простор. Турски воени авиони во саботата пресретнаа руски авион, кој учествувал во воена операвија во Сирија, и го принудија да го напушти турскиот воздушен простор.

XS
SM
MD
LG