Достапни линкови

Асад-Сирија и сојузниците обединети против тероризмот


Сирискиот претседател Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека неговата земја, Русија, Иран и Ирак се обединети во борбата против тероризмот. Иранската национална телевизија го цитираше Асад, кој предвидел и дека четирите земји ќе постигнат практични резултати.

Тој предупредува и дека алијансата меѓу земјите мора да успее, бидејќи во друг случај целиот регион ќе биде уништен. Коментарот на Асад е првиот откако Русија започна серија воздушни напади против позициите на Исламската држава во Сирија.

XS
SM
MD
LG