Достапни линкови

Антивладини протести во Молдавија


Антивладините протести во Кишињев.

Најмалку 10 илјади луѓе денеска излегоа на протести против владата во главниот град на Молдавија, Кишињев. Тие по четврти пат се собраа на главниот плоштад во градот. Некои од нив се судрија и со полицијата при обидот да влезат во Парламентот. Според нив прозападно ориентираната владејчка коалиција не успеала да се справи со корупцијата и да ги спроведе потребните реформи.

XS
SM
MD
LG