Достапни линкови

Ердоган-Русија прави грешка со нападите во Сирија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека руските воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив земјата прави „сериозна грешка“. Според него, таквите акции ги нарушуваат нивните билатерални односи. Русија и Турција имаа спротивставени ставови околу Сирија, уште од почетокот на конфликтот во земјата во 2011 година.

XS
SM
MD
LG