Достапни линкови

Ватикан разреши полски свештеник поради хомосексуалност


Кристоф Чарамса

Ватикан разреши полски свештеник, откако тој јавно соопшти дека е хомосексуалец вечерта кога се одржуваше голем собир на епископи од целиот свет на кој се разговараше за ставот на црквата кон геј луѓето. Според соопштението, тврдеата на свештеникот Кристоф Чарамса биле многу сериозни и неодговорни и тој веднаш ќе биде разрешен од неговата функција како теолог во Ватикан.

Чарамса стоејќи до неговиот дечко од Шпанија на прес конференцијата во Рим изјави дека донел одлука да зборува отворено против, како што го нарече лицемерието и паранојата која го обликува ставот на црквата за сексуалните малцинства. Тој порача дека сака да биде застапник за сите сексуални малцинства и нивните семјества кои пателе во тишина.

XS
SM
MD
LG