Достапни линкови

Парламентарни избори во Киргистан


Парламентарните избори во Ош, Киргистан.

Во Киргистан денеска се одржуваат парламентарните избори, кои според аналитичарите се крајно непревидливи. Гласачките места низ централно азиската земја со 6 милиони жители се отворени од 4 часот наутро по македонско време. Четиринаесет политички партии и повеќе од 2000 кандидати се борат за место во законодавниот дом познат како Врховниот совет. Речиси 2,7 милиони луѓе се регистрирани за гласање.

XS
SM
MD
LG