Достапни линкови

САД со истрага за нападот на болница во Авганистан


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека неговата земја ќе спроведе целосна истрага за воздушниот напад во кој загинаа најмалку 19 луѓе во болница во Авганистан. Околу 40 луѓе беа и повредени во нападот врз болницата во градот Кундуз, која била раководена од Лекари без граници. Обама нагласи и дека очекува сите факти да бидат откриени по кои ќе се донесе и дефинитивна проценка.

XS
SM
MD
LG