Достапни линкови

Јемен ги прекина дипломатските односи со Иран


Јеменските власти соопштија дека ги прекинале дипломатските односи со Иран. Националната телевизија ја јави веста без да соопшти дополнителни детали за одлуката. Бахреин вчера го отповика својот амбасадор во Иран. Коалицијата предводена од Саудиска Арабија во март се обиде да и помогне на јеменската влада повторно да ја врати контролата во земјата откако беше принудена во егзил од страна на Хутите.

XS
SM
MD
LG