Достапни линкови

Средба на Кери и Зариф за иранскиот нуклеарен договор


Американскиот државен секретар Џон Кери и иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф.

Американскиот државен секретар Џон Кери и иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф на маргините на средбата на светските лидери во ОН разговараа за Сирија и за спроведувањето на нуклеарниот договор. Кери и Зариф не дадоа коментар по средбата. Портпаролот на Стејт Департментот, Џон Кирби изјави дека тие ја искористиле средбата да разговараат за иранскиот нуклеарен договор. Нивната средба беше втора по ред во рок од една недела.

XS
SM
MD
LG