Достапни линкови

Осудени тројца чеченски баратели на азил во Австрија


Илустрација.

Австрискиот суд денеска изрече затворски казни за тројца баратели на азил од Чеченија- на еден маж, неговата жена и неговата мајка, откако пресудил дека се обиделе ада се приклучат на групата на Исламската држава во Сирија. Тројцата биле пресретнати во Турција. Мажот е осуден на двегодишна казна затвор, неговата жена на 19 месеци, а неговата мајка 21 месец. Пресудата следува во моменти кога Австрија се бори да се справи со големиот прилив на мигранти кои минуваат низ нејзините граници.

XS
SM
MD
LG