Достапни линкови

Русија втор ден извршува воздушни напади во Сирија


Руски авиони наводно втор ден бомбардираат цели во Сирија, додека Саудиска Арабија повика итно да запрат воздушните напади и додека Кремљ се обидува да се одбрани од обвинувањата дека нејзините авиони не ја напаѓаат групата на Исламската држава. Во услови на зажриженост на САД и Саудиска Арабија поради најголемата интервенциаја на Москва надвор од поранешниот Советски Сојуз, по војната во Авганистан во 1980 година, се очекува војските на Русија и САД наскоро да одржат консултации за избегнување на случајни меѓусебни судири во Сирија. Американскиот државен секретар Џон Кери рече дека такви консултации можат да бидат одржани на 1 октомври, додека рускиот министер за надворешни работи Џон Кери рече дека треба да се „воспостават канали за комуникации за да се избегнат ненамерни инциденти.“

XS
SM
MD
LG