Достапни линкови

Осуден украински националист во Чеченија


Член на украинска националистичка група е осуден во Русија на 24 и пол години затвор, поради учество во борби со чеченските сепаратисти против руските трупи во средината на 90-тите. Окружниот суд Шатои го прогласи за виновен Олександар Малофејев поради тоа што бил член на Украинскиот национално собрание – Украинската национална самоодрбана (УНО-УНС) , и поради убивање на руски трупи во Чеченија од 1994 до 1996 година. Малофејев се изјасни за виновен и сведочеше против двајца наводни членови на организациите, за кои чечнскиот Врховен суд започна сослушување на 16 септември.

XS
SM
MD
LG