Достапни линкови

Кундуз во рацете на Талибанците


Авганистански претставник вели дека северниот град Кундуз е освоен од страна на Талибанците, по неколкучасовни борби со безбедносните сили. Заземањето на Кундус е голем срам за авганистанските безбедносни сили, кои го напуштија седиштето на провинцијата прв пат по 14 години. Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Седик Седики за Асошиетед прес соопшти дека „Кундуз е во рацете на Талибанците“. Милитантната група претходно соопшти дека го зазела владини институции во провинцијата и оти се движеле кон аеродромот каде што некои од владините претставници побегнале.

XS
SM
MD
LG