Достапни линкови

Човечко стампедо не може да се контролира


Верските лидери во Саудиска Арабија сметаат дека не треба да се бара виновник за човечкото стампедо кое настрана на 24 септември во кое загинаа над 700 верници затоа што тоа е надвор од можностите за контрола, јавува саудиската новинска агенција. При последната средба на верскиот лидер Шеик Абдул Азизи ал Шеик со саудискиот принц и министер за внатрешни работи, изјавил дека принцотне треба да се обвинува себе си затоа што судбината е неизбежна, и дека такви работи човек не може да ги контролира.Саудискиот крал нареди да се спроведе истрага за причините за стампедото.

XS
SM
MD
LG