Достапни линкови

Папата Франциско го осуди религиозниот екстремизам


Папата Франциско го осуди религиозниот екстремизам за време на неговото прво обраќање пред американскиот Конгрес. Тој рече дека „ниту една религија не е имуна на форми на индивидуална заблуда или идеолошки екстремизам.“ Тој исто така повика на претпазливост на секој вид фундаментализам. 78-годишниот папа предупреди дека мора да се постигне „деликатна рамнотежа“ меѓу борците екстремисти и зачувувањето на верските слободи. Ова е прв говор пред Конгресот на САД на било кој папа. Исто така папата Франциско на 25 септември ќе се обрати прег Генералното собраните на Обединетите Нации во Њујорк.

XS
SM
MD
LG