Достапни линкови

Бројот на загинати кај Мека достигна 717 луѓе


Според најновите информации на Саудиските власти бројот на загинати во стампедото во близина на исламскиот свет град Мека, достигна 717 луѓе, додека над 800 се повредени. Стампедото се случило за време на одржувањето на големиот обред за празникот Курбан Бајрам. Стотици илјади луѓе се наоѓаат во тоа подрачје каде што фрлаат камења врз симболичната претстава на ѓаволот. Иран за трагедијата ја обвинува Саудиска Арабија.

XS
SM
MD
LG