Достапни линкови

Русија планира втора воена база на границата со Украина


Цитирајќи јавни документи новинската агенција Ројтерс објави дека Русија планира втора голема воена база во близина на украинската граница. Нводно Министерството за одбрана планира да претвори во воена база стар воен магацин во градот Богучар, на околу 45 километри од границата со Украина. Во новата база треба да бидат изградени посебни објекти за сместување на повеќе од 5000 војници и 1300 оклопни возила.

XS
SM
MD
LG