Достапни линкови

Кинескиот претседател Џинпинг во САД


Си Џинпинг

Кинескиот претседател Си Џинпинг пристигна во западната американска држава Вашингтон во неговата прва официјална посета на Соединетите држави. Тој во наредните два дена во Сиетел ќе учествува на состаноци на раководители од бизнис и технолошкиот сектор, по што ќе отпатува за Вашингтон на разговори со американскиот претседател Барак Обама. Според оценките, оваа прва посета на Џинпинг е знак дека двете земји можат да ги надминат недоразбирањата и да соработуваат во решавањето на најважните актуелни проблеми во светот.

XS
SM
MD
LG