Достапни линкови

Хан: ЕУ мора да најде решение за бегалците


Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан пред состанокот на министрите за внатрешни работи на ЕУ за распределба на 120 илјади бегалци, изјави дека балканските земји не треба да бидат жртви на несогласувањата внатре во Унијата.

„Важно е сите 28 членки на ЕУ да преземат одговорност и правичен удел. Тоа е наш проблем. Земјите од Западен Балкан се дел од континетот, но ЕУ пред се мора да најде внатрешно решение. Јас сум против делегирање на проблемот на другите. Како комесар за соседска политика и проширување се грижам балканските земји да не бидат жртви на нашите тешкотии во Унијата, бидејќи тие веќе носат голем товар од приливот на бегалци.

XS
SM
MD
LG