Достапни линкови

Судири меѓу мигранти и хрватската полиција


Хрватски полицајци денеска се судрија со група бегалци, кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар за регистрирање на мигрантите, кои бараат азил во Европа. Проблемите во кампот почнале со пристигнување пред влезот на ценатрот на повеќе мигранти отколку што властите можеле да прифатат. Полицијата во хрватското село Опатовац ги оддалечила луѓето од влезот на зградата и побарала од нив да почекаат да дојде нивниот ред. Хрватска се обидува да воспостави ред во хаосот, кој ја зафати земјата од 15 септември, кога Унгарија ја затвори границата со Србија. Одлуката на унгарските власти ги пренасочи мигрантите кон Хрватска.

XS
SM
MD
LG