Достапни линкови

Повредени 13 турски војници при бомбашки напад на ПКК


Тринаесет турски војници биле повредени при бомбашки напад во округот Ван. Нападот бил извршен од борци на Курдската работничка партија (ПКК), кои активирале бомба на патот со далечинско управување при преминување на воен конвој. Инцидентот се случил откако турската армија соопшти дека убила петмина курдски бунтовници во соседниот округ Хакќари.

XS
SM
MD
LG