Достапни линкови

Столтенберг: примирјето во Украина, охрабрува


Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави примирјето во источна Украина, но повтори дека Русија и натаму ги поддржува тамошните сепаратисти. „Ситуацијата и натаму е кревка, но охрабрува тоа што се одржува прекинот на огнот меѓу украинските владини сили и проруските сепаратисти“, изјави тој за време на посетата на Украина чија цел е да ја покаже поддршката на НАТО за прозападната влада во Киев.

XS
SM
MD
LG