Достапни линкови

Нетанјаху на средба со Путин во Москва


Russia -- Russian President Vladimir Putin meets with Israeli prime Minister Benjamin Netanyahu at Novo-Ogaryovo residence, September 21, 2015

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху треба во Москва да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, за да дискутираат за военото ангажирање на Кремљ во Сирија. Се очекува на средбата Нетанјаху да изрази загриженост за изградбата на руската воена база на сирискиот брег. Израелските медиуми известуваат дека на средбата заедно со Нетанјаху ќе присуствуваат израелскиот шеф на армијата и шефот на разузнувањето. Израел наводно е загрижен дека инволвирањето на Русија во борбите со силите на бунтовниците во Сирија може да резултира со инцидентно разменување на оган со руските сили.

XS
SM
MD
LG