Достапни линкови

ОН анализира примероци од воени локации во Иран


Шефот на нуклеарното надзорно тело на Обединетите Нации вели дека се земени примероци од околината на чувствителни воени локации во Иран. Шефот на Агенцијат за атомска енергија (ИАЕА), Јукија Амано денеска во Техеран соопшти дека Агенцијата направила „значителен напредок“ во истражувањето на минатите активности на Техеран на овие локации. Тој рече дека процесот е изврешен под нивна одговорност. Примероците ќе бидат однесени во Виена, каде ќе бидат анализирани за траги од нуклеарни елементи.

XS
SM
MD
LG