Достапни линкови

Шефот на светската нуклеарна агенција во посета на Техеран


Шефот на Агенцијата на ОН за нуклеарната агенција, Јукијо Амано.

Шефот на Агенцијата на ОН за нуклеарната агенција, Јукијо Амано ќе го посети Техеран, за да разговара со иранските власти во обид да се забрза истрагата за иранската нуклеарна програма во минатото. Портпаролот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), рече дека состаноците на Амано, закажани за утре, се во насока на „појаснувања на отворените прашања од минатото и сегашноста поврзани со истрагата на Агенцијата“. Иран негира дека работеле на развој на нуклеарно оружје. Претходно овој месец од МААЕ соопштија дека испратиле прашања до Иран во врска со „нејаснотиите“ околу нуклеарните активности.

XS
SM
MD
LG