Достапни линкови

Израел повика стотици резервисти


Израел повика неколку стотици резервисти за зајакнување на безбедноста, откако се случија насилства и судири меѓу Палестинци и израелската полција во најчувствитеното место во Ерусалим. Исто така во текот на оваа недела на други места загинал еден Израелец и неколкумина биле повредени. Полицијата ангажираше патроли составени од илјадници полицајци и забрани на местото да се молат муслимански мажи под 40 години. Помали судири денеска имаше и во градот Хеброн на Западниот Брег.

XS
SM
MD
LG