Достапни линкови

Еврокомесарот Хан вечерва ќе пристигне во Скопје


Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан вечерва ќе пристигне во Скопје каде што утре ќе учествува на Високиот политички дијалог помеѓу Европската комисија и македонската Влада. Пред поаѓање за Скопје, Хан го поздрави именувањето на специјалната обвинителка во договорениот рок, иако одлуката паднала во пет часот наутро. “Ова е прв важен чекор и доказ дека Комисијата одблиску ги следи настаните и дека ќе ги набљудува идните чекори. Тоа е важен чекор за политичка нормализација на земјата и но приказната не е завршена”, рече комесарот.

XS
SM
MD
LG