Достапни линкови

Затворање на американскиот културен центар во Москва


Американскиот амбасадор Џон Тефт

Соединетите држави соопштија дека Русија решила да го затвори Американскиот културен центар кој над две децении работи во Москва. Американскиот амбасадор Џон Тефт изрази длабоко жалење за ваквата еднострана одлука на руската влада. До овој потег доаѓа по една година откако Русија го откажа своето учество во програмата за испраќање студенти од поранешните советски републики да студираат во Соединетите држави.

XS
SM
MD
LG