Достапни линкови

Во Сенатот повторно блокиран обидот за отфрлање на договорот со Иран


Демократите во американскиот Сенат по втор пат ја блокираа легислативата со која се поткопува нуклеарниот договор меѓу Иран и светските сили. Републиканците инсистираат на резолуција за отфрлање на договорот чија цел е ограничување на иранската нуклеарна програма во замена за олеснување на економските санкции врз Техеран. Во вчерашното гласање, републиканците повторно не успеаа да соберат 60 гласови од стоте сенатори, неопходни за да им помине резолуцијата. Сепак тие најавија дека на 17 септември ќе побараат уште изјаснување за нивната резолуција.

XS
SM
MD
LG