Достапни линкови

Масовни нарушувања на локалните избори во Русија


На локалните и регионалните избори во Русија биле забележани голем број нарушувања на гласањето. Околу 59 милиони луѓе со право на глас, што е половина од руската популација, вчера избираа околу 90 илјади пратеници, вклучувајќи и 21 регионално раководство. Руската невладина организација „Голос“ која го следеше гласањето низ целата земја, соопшти дека имало над илјада и седумстотини нарушувања на изборниот процес. На изборите се очекува да победат кандидатите поддржувани од Кремљ.

XS
SM
MD
LG