Достапни линкови

Затвор за лидерот на опозицијата во Венецуела Лопез


Николас Мадуро

Лидерот на опозицијата во Венецуела Леополдо Лопез е осуден на казна затвор од 13 години и девет месеци, изјави неговиот адвокат. Популарниот дисидент, економист кој се школувал во Соединетите држави, се наоѓа во воен затвор од февруари минатата година. Тој е обвинет за поттикнување нереди и за обид за насилно уривање на владата на претседателот Николас Мадуро.

XS
SM
MD
LG