Достапни линкови

Опозициски собир во Белорусија


Белорускиот опозициски лидер и поранешен кандидат за претседател Микалај Статкевич одржа протест во главниот град Минск на кој побара граѓаните да ги игнорираат претседателските избори закажани за 11 идниот месец. Тој во минатиот месец беше ослободен од затвор откако беше помилуван од претседателот Александар Лукашенко. И покрај тоа што не немал дозвола за одржување на протестот, сепак полицијата не интервенирала.

XS
SM
MD
LG